Historia druku – odniemieckiego złotnika do druku UV.

Ten wpis poświęcony zostanie wymysłowi, który podbił w bardzo ekspresowym tempie realnie cały glob. Gdyby nie owa technika odnaleziona ponad 1 000 lat temu, czytelnik nie mógłby odczytywać owego wpisu. Mowa, rzecz jasna o druku.

druk UV

Wiekopomne krętactwo kto tak na prawdę był pierwszy?

Mniemam, że najpewniej będzie zacząć od definicji omawianego terminu. Drukiem zwiemy wielokrotne odciskanie tekstu z formy na papier, albo potencjalnie na inne tworzywo drukowe. W nowoczesnych terminach tą nazwą określa się również zwykle wszystką odbitkę drukową, czyli, inaczej mówiąc, kopię.
Wstępne odmiany tego rodzaju technik możemy odnaleźćwcześniej w dawnym Egipcie, a nawet Sumerze. Mniej więcej 2 500 lat przed naszą erą rozpoczęto posługiwanie się stemplami , które umożliwiały ówczesnym literatom na wielokrotne duplikowanie jednego dzieła. W kolejnych erach u wielu cywilizacyj odkrywa się pokrewne wynalazki. Mimo to pierwszą wydrukowaną w dzisiejszym rozumieniu owego słowa publikacją była Sutra Diamentowa, która była antycznym, indyjskim pismem przetłumaczonym na język mandaryński. Już 54 lat po wydrukowaniu tego tekstu poczęto na masową skalę produkować drukowane poemy a także kalendarze.

druk na szkle

Druk w czasach wspołczesnych.

więc zauważamy, przekłamaniem jest, że rzekomo druk został wymyślony przez pewnego germańskiego jubilera. Niemniej należy w tym miejscu oddać mu honor i uznać, iż zrobił to w pojedynkę i nie czerpał z pomysłów cywilizacji odległego wschodu.

W współczesnych czasach druk jest w ogóle odmienny od powyższego, jaki zaczął się rozprzestrzeniać 6 w. temu po terenie Europy. Dziś stosuje się chociażby druk UV, który zezwala na stworzenie trwałych i o wiele bardziej schludnych wpisów na tradycyjnej kartce papieru. Na domiar tego tekst jest niemal zawsze pisany na początku na komputerze, a drukowany dopiero później. Ostatnio coraz bardziej kultowy staje się druk na szkle.

Artykuł został utworzony dzięki uprzejmości: http://print-uv.eu/

You may also like...