Jakie występują symptomy cukrzycy?

Do teraz nie zakomunikowano bezsprzecznie która jest prawdziwa przyczyna występowania cukrzycy. Przypisuje się ją zazwyczaj składnikom natury genetycznej i środowiskowej. Zaburzenia gospodarki węglowodanowej warunkuje niedosyt w systemie insuliny, czyli zbyt mała ilość hormonu fabrykowanego w komórkach beta wysp trzustkowych.
Cukrzyca towarzyszy człowiekowi w reguły już do końca życia. Poprawnie poprowadzone rehabilitacje w powiązaniu ze zdyscyplinowaniem chorego gwarantuje podtrzymanie kompletnej biegłości. W naszym państwie choruje na nią ponad 200 000 osób.
Zachorowalność na cukrzycę uwarunkowana jest od wieku, otoczenia i zdolności genetycznych. Cukrzyca typu 2 następuje częściej w wieku starszym. Z kolei cukrzyca typu 1 (pierwotna) porusza głównie ludzi młodszych. Oba modele przynależą do cukrzyc jawnych. Specyficzne dla nich są zakłócenia gospodarki węglowodanowej, jakie da się przyuważyć w trakcie badań laboratoryjnych.

cukrzyca typu 1

W powstawaniu cukrzycy typu 1 gigantyczne znaczenie mają czynniki genetyczne oraz nabyte w trakcie trwania życia mechanizmy immunologiczne, jakie wywołane są zatruciami wirusowymi. Przewodzą one do rujnowania oraz psucia komórek, które odpowiedzialne bywają za produkcję insuliny w organizmie. Cukrzyca typu 2 warunkowana bywa przez wiek, czynniki natury genetycznej i środowiskowe – otyłość, marskość wątroby, stany zapalne itd. Typ taki zachodzi dobitnie nagminniej, stanowi niby 90% wszystkich wypadków zachorowań. Pojawia się u ludzi pełnoletnich po ukończeniu 40. roku życia.
Podstawowym symptomem choroby jest podwyższenie stężenia glukozy we krwi. Gromadzi się ona także w innych płynach ustrojowych i przestrzeni międzykomórkowej. Pojawia się także tak zwany cukromocz. Pojawiają się zakłócenia metamorfoz lipidowej. Dochodzi do nadmiernego rozpadu tłuszczów oraz występuje w systemie wzrost stężenia produktów ich przemiany. Bywają to szkodliwe ciała ketonowe, jakie powodują znaczne zakwaszenie całego organizmu oraz ingerują niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Następstwem tegoż jest zwiększone łaknienie oraz podniesienie dawki wydalanego w trakcie doby moczu.


Źródło: Szugarfrik

You may also like...