Baden to interesująca miejscowość łącząca w sobie cechy miasta przemysłowego (między innymi dobrze jest tu rozwinięty przemysł elektrotechniczny) i kurortu o charakterze spa. Leży 25 km na wschód od Zurychu. Turystów przyciąga przede wszystkim gorącymi źródłami – ich zdrowotne i relaksacyjne właściwości odkryli już starożytni Rzymianie, którzy założyli tu osadę Aquae Helveticae.
Ponad starym miastem dominuje symbol późniejszych czasów, czyli ruiny zamku z X wieku, który ulokowano na wąskim grzbiecie. Został zniszczony w XV wieku; później odbudowany i ponownie rozebrany na początku XVIII wieku. Warto wejść na teren zamku, aby podziwiać piękny widok na miasto i okolicę. Przyglądając się „zabytkowej panoramie”, na pewno zwrócimy uwagę na 52-metrową wieżę gotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XV wieku. Nieopodal stoi gotycka kaplica św. Sebastiana z przełomu XV i XVI wieku.
Od placu kościelnego w kierunku północnym wychodzi bardzo wąska ulica Rathausgasse, która prowadzi do ciekawego kompleksu budynków użyteczności publicznej. Pierwszy z nich, biały z kamiennymi obramowaniami okien, który stoi przy placu, to wczesnobarokowa kancelaria miejska z drugiej połowy XVII wieku. Przylegający do niego podobny obiekt, w którego przyziemiu znajduje się efektowny ozdobny portal, to arsenał z początku XVII wieku utrzymany w stylu renesansowym. Dalej, w najwęższym miejscu stolicy, stoi ratusz z końca XIV wieku z charakterystycznym przejściem (łącznikiem) na wysokości drugiego piętra.
A dla tych, którzy szukają również czegoś atrakcyjnego w polskich klimatach, przygotowaliśmy najlepsze atrakcje Mazowsza.
Jeśli ruszymy dalej przed siebie, Rathausgasse gwałtownie skręci w lewo i rozszerzy się, prowadząc nas pod wieżę bramną, czyli XV-wieczny zabytek dawnego systemu obronnego. Dziś dzięki efektownemu wyglądowi, a także wysokości ponad 55 metrów, bezsprzecznie stanowi znak rozpoznawczy Baden. W dolnej części starego miasta przez rzekę Limmat przerzucono drewniany most. Ten obiekt autorstwa Blasiusa Balteschwilera (projektanta wielu mostów, również między innymi w Olten) powstał około 1810 roku, ale most istniał w tym miejscu od średniowiecza, prawdopodobnie od połowy XIII wieku.
Na przeciwległym brzegu kończy się zabudową tzw. zamku komorniczego (XII-XV wieku), w którym obecnie działa lokalne muzeum (czynne od wtorku do soboty w godzinach 13.00-19.00, czwartek od 12.00-19.00, niedziela od 10.00-17.00; bilet kosztuje 8 franków szwajcarskich, natomiast 6 franków ulgowy – dane za 2020 rok). Warto dodać, że dzielnica uzdrowiskowa znajduje się w zakolu rzeki, gdzie płynący na północ Limmat skręca na zachód; jest wypełniona ładnymi, neostylowymi domami z XIX wieku.
Powiązane tematy
Atrakcyjne, tunezyjskie wakacje!
Grenlandia – wizyta na największej wyspie świata
Poznaj Ateny