whiteeagle.com.pl

Lotnictwo i maszyny latające

Bezpieczeństwo podróżowania samolotem – dane, liczby, fakty i mity

Latamy samolotami już ponad 100 lat, chociaż komercyjnie jest to popularne i możliwe dla wszystkich nieco od ponad 60, a nadal panuje wiele mitów na temat bezpieczeństwa podróży lotniczych. Wiele osób twierdzi, że katastrof lotniczych jest mnóstwo, a my jako pasażerowie nie możemy nic zrobić i jesteśmy skazani na śmierć.

Przyjrzyjmy się zatem danym:

Rok 2021 zakończył się 14 wypadkami lotniczymi, z czego aż 8 skończyło się szczęśliwie i nie było żadnych ofiar. Z 5 katastrof niestety nie udało się nikogo uratować. Łącznie zginęło 119 osób przez cały rok. Pamiętajmy, że są to dane światowe, obejmujące również np. katastrofę samolotu prywatnego w USA z dnia 02.05.2021.

Wypadki samolotowe a samochodowe w Polsce

Porównajmy te dane z wypadkami samochodowymi (niestety jest ich całe mnóstwo na całym świecie liczby przekraczają miliony zdarzeń, wiele z nich nie jest nawet rejestrowanych, więc przyjrzyjmy się tylko Polsce).

W 2021 roku doszło do około 23 tysięcy wypadków tylko w naszym kraju. Zginęło w nich sporo ponad 2 tysiące osób. Porównajmy teraz te liczby – ponad 2 tysiące zgonów spowodowanych wypadkami samochodowymi w Polsce z 119 ofiarami śmiertelnymi wypadków lotniczych na całym świecie. To tylko udowadnia, że to właśnie lotnictwo jest najbezpieczniejszą formą transportu. Katastrof jest tak mało, że każda z nich praktycznie jest nagłaśniana w mediach, dlatego się o nich słyszy częściej niż o wypadkach samochodowych, kolejowych czy autobusowych.

Kolejnym mitem jest, że jadąc samochodem wszystko zależy od nas, a lecąc samolotem nic nie możemy zrobić. Niestety ale i jadąc samochodem nasze życie zależy od uwagi i błędów innych. Pokazują to wypadki typu tragedia pod Świeciem (kujawsko-pomorskie) na drodze krajowej numer 5 w maju 2022 roku opisana na stronie informacyjnej https://nadrogach.pl, kiedy to samochód dostawczy został całkowicie zmiażdżony przez dwie załadowane wywrotki. Kierowca zatrzymał się za jedną z nich, zaś kierowca wywrotki jadącej za kierowcą samochodu dostawczego zagapił się, nie zauważył, że wszyscy się zatrzymali i z dużą prędkością zmiażdżył auto dostawcze wpychając jego resztki pod drugą wywrotkę. Z samochodu nie został nawet złom, kierowca i pasażerowie zginęli na miejscu.

Tak więc nie bójmy się latać samolotem, ponieważ dane są jasne – jest to najbezpieczniejszy rodzaj transportu zbiorowego.