whiteeagle.com.pl

Lotnictwo i maszyny latające

Ciekawostki na temat latania i samolotów

Jesteśmy pewni, że tego lata wybierzesz się gdzieś samolotem, aby cieszyć się kilkoma dniami wakacji, a my przytoczymy ci kilka ciekawostek na temat samolotów, które cię zaskoczą, tak aby twoja następna podróż tymi masywnymi metalowymi monstrum była bardziej interesująca. Nawet jeśli latasz samolotami od lat, jest wiele faktów, których może nie znasz, a które mogą zmienić twoje zdanie na temat tego, czy lot samolotem jest lepszym pomysłem niż podróż samochodem lub pociągiem.

Istnieją samoloty, które mogą latać bez jednego z silników przez pięć godzin

Choć może się to wydawać nie do pomyślenia, niektóre samoloty z certyfikatem ETOPS mogą latać przez wiele godzin, nawet jeśli jeden z ich silników nie działa. Tak było w 2014 roku w przypadku Boeinga 787 Dreamliner, który zdołał lecieć przez pięć godzin z jednym silnikiem.

Bilety lotnicze, hotele i wiele więcej

Najbrudniejsze miejsce w samolocie znajduje się tuż przed tobą

I nie, najbrudniejszym miejscem w samolocie nie jest toaleta, ale narzędzie, którego używasz do otwarcia przedziału w siedzeniu przed tobą. Więc za każdym razem, gdy przekręcasz uchwyt, aby opuścić stolik na siedzeniu przed tobą, dotykasz najbrudniejszego miejsca w samolocie.

Jeśli ktoś zginie w powietrzu, ciało może być twoim „parterem podróży”

W zależności od polityki poszczególnych linii lotniczych, sposoby postępowania w przypadku śmierci w powietrzu są różne, ale zazwyczaj są zbieżne w pozycji ciała. Zasadniczo większość linii lotniczych decyduje się na umieszczenie ciała zmarłego w tylnych rzędach, niezależnie od tego, czy są tam pasażerowie czy nie.

Maski tlenowe w samolotach działają tylko przez 12 minut

Maski tlenowe w samolocie, które dostarczałyby nam tlen w trudnych chwilach są w stanie zapewnić nam ciągły dopływ powietrza tylko przez 12 minut. Byłby to czas potrzebny pilotowi do wylądowania w dowolnym miejscu.

Czarne skrzynki są pomarańczowe

Mimo że są one popularnie nazywane czarnymi skrzynkami, w rzeczywistości są to skrzynki pomarańczowe. Z jednej strony jest to lakier odporny na wysoką temperaturę, a z drugiej idealny do zlokalizowania ich po wypadku.

Lądowanie jest najniebezpieczniejszym momentem i tu zdarza się najwięcej wypadków

Jeśli samolot jest w pełnym locie, szanse na wypadek są bardzo małe, ale z drugiej strony w momencie startu, a zwłaszcza lądowania, to właśnie wtedy dochodzi do większości wypadków lotniczych.

Najbezpieczniejsze miejsca to te z tyłu samolotu

Chociaż zawsze szukamy miejsc z przodu samolotu, w hipotetycznym wypadku będziemy mieli większe szanse na przeżycie, jeśli znajdziemy się z tyłu samolotu.

Załoga nie przyciemnia świateł w samolocie, abyś mógł zasnąć

Wbrew powszechnemu przekonaniu, kiedy załoga przyciemnia światła w samolocie, nie robi tego po to, abyś lepiej spał, ale aby przygotować Cię na ewentualny wypadek, tak aby Twoje oczy były przygotowane do przemieszczania się w ciemności.

Nie da się otworzyć drzwi samolotu w powietrzu

O ile nie jesteś superbohaterem, siła jaką musiałbyś wywrzeć, aby otworzyć drzwi samolotu w powietrzu jest nieludzka. Więc nie martw się, nie jest możliwe, aby nieświadomy pasażer pomylił łazienkę z drzwiami na zewnątrz.

Skierowanie wskaźnika laserowego na samolot oznacza więzienie

Jeśli masz wskaźnik laserowy i chcesz być zabawny wskazując nim na samolot, jeśli zostaniesz złapany, możesz cieszyć się pobytem w więzieniu przez następne pięć lat, przynajmniej tak nakazuje amerykański kodeks karny.

Toalety samolotowe mogą być otwierane od zewnątrz

Kiedy wchodzisz do łazienki w samolocie, nawet jeśli zamkniesz drzwi na klucz, załoga może wejść do łazienki dzięki prostemu mechanizmowi o którym wiedzą tylko oni.

Woda w samolocie jest pełna bakterii, a nawet jaj owadów

Jeśli jesteś jednym z tych, którzy są na tyle odważni, aby zaoszczędzić trzy euro na butelce wody mineralnej w samolocie i poszedłeś do łazienki, aby napić się wody. Jesteś już całkowicie zanieczyszczony. Według raportu w The Wall Street Journal, bakterie takie jak salmonella i gronkowiec zostały znalezione w wodzie z niektórych samolotów, które badali, jak również jaja owadów.