whiteeagle.com.pl

Lotnictwo i maszyny latające

Dlaczego linia lotnicze może nie wpuścić Cię na pokład?

Posiadanie biletu lotniczego nie gwarantuje, że odbędziesz lot. Wydaje się to paradoksalne, ale załoga i personel naziemny mają wystarczające uprawnienia, aby zakazać pasażerowi przebywania na pokładzie.

Niektóre przyczyny mogą zaskoczyć pasażera, jak np. nieodpowiednie ubranie, ale inne są zdroworozsądkowe i leżą w gestii pasażera. Przyjrzyjmy się kilku powodom, dla których możesz nie zostać wpuszczony na pokład samolotu. I w dodatku bez żadnej rekompensaty.

Nieodpowiednia odzież

Jakiś czas temu miał miejsce przypadek 31-letniej kobiety, której pracownicy Easyjet w Maladze zabronili wejścia na pokład samolotu do Londynu-Stansted, ponieważ miała na sobie prześwitującą, niezapiętą bluzkę i nie miała na sobie stanika.

Linie lotnicze mogą zabronić pasażerowi wejścia na pokład, jeśli uznają jego strój za nieodpowiedni. Nie chodzi o to, że trzeba założyć garnitur, czy suknię ślubną, ale przyjmuje się, że trzeba być przynajmniej minimalnie odpowiednio ubranym. Innymi słowy, nie można wsiąść do samolotu tak, jakby się przyleciało z plaży w kostiumie kąpielowym i klapkach. Chociaż nie ma pisemnego rozporządzenia, linie lotnicze nie zezwalają również pasażerom na noszenie koszulek z napisami obraźliwymi dla religii, mniejszości seksualnych lub kultur. Zasady te mogą się różnić w zależności od kraju, ale warto pamiętać, że kraje Bliskiego Wschodu i Azji mają bardziej powściągliwe zwyczaje niż kraje Zachodu.

Alkohol

Pasażer może wnieść na pokład butelkę lub dwie napoju alkoholowego, ale nie ma mowy, aby pozwolili komuś otworzyć whisky i pić podczas lotu. Pijani pasażerowie są źródłem kłopotów i nie raz zdarzyło się, że samolot musiał lądować awaryjnie, aby wyrzucić osobę nietrzeźwą, która uczyniła z lotu piekło. Na przykład, na brytyjskich lotniskach jest to tak powracający problem, że menedżerowie linii lotniczych wzywają do wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach porannych. Nawet Ryanair zakazuje wchodzenia na pokład z butelkami w kabinie.

Osoby pod wpływem alkoholu często nie stosują się do zaleceń załogi pokładowej, czego przykładem jest pasażer opisany w tym artykule, przez którego samolot musiał zawrócić.

Choroba

Jeśli czujesz się źle, ale chcesz lecieć, najlepiej poszukaj lekarza i poproś go o wystawienie zaświadczenia gwarantującego, że jesteś zdolny do podróży. Jeśli personel naziemny zauważy, że pasażer ma objawy choroby, może go wydalić z lotu.

Powody są różne: ryzyko zarażenia innych pasażerów i załogi, pogorszenie stanu zdrowia w trakcie lotu, lub czynnik ryzyka zdrowotnego w kraju docelowym. W takich przypadkach warto sprawdzić polisę ubezpieczenia podróżnego, aby dowiedzieć się, czy przysługuje jakieś odszkodowanie, ponieważ od linii lotniczej nie będzie ono przysługiwało.

Overbooking

Jest to jedyny przypadek, w którym pasażer może zostać uziemiony i ma prawo do odszkodowania, a w każdym razie do zwrotu pieniędzy za bilet. Linie lotnicze często sprzedają więcej biletów niż jest dostępnych miejsc, ponieważ istnieje pewien odsetek pasażerów, którzy nie pojawiają się na lotnisku, lub którzy odwołują swój lot w ostatniej chwili.

Jeśli liczba pasażerów jest większa niż liczba miejsc, linie lotnicze proszą o ochotników do wzięcia udziału w kolejnym locie i są prawnie zobowiązane do zaoferowania rekompensaty finansowej, która różni się w zależności od miejsca docelowego.