whiteeagle.com.pl

Lotnictwo i maszyny latające

Na Kredowym Szlaku: Chełm

chelm

Chełm jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich na terenie Lubelszczyzny, nic więc dziwnego, że miłośnicy historii tak chętnie poświęcają mu swój czas. Dlaczego warto odwiedzić to miasto? Na co zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie?

Chełm i jego turystyczny potencjał

O ogromnym zainteresowaniu tym miastem decyduje zarówno długa historia, jak i korzystna lokalizacja. Chełm może się pochwalić malowniczą okolicą, przy czym w miejscowym krajobrazie miejsce bardzo ważne zajmują Pagóry Chełmskie. Miasto to przyciąga również długą historią. Wiadomo, że już około 10 tysięcy lat p. n.e. pojawiał się tu człowiek, z kolei jako ośrodek miejski, Chełm funkcjonuje od XIII stulecia. Przed laty było to miasto o sporym znaczeniu gospodarczym, w którego rozwoju ważną rolę odgrywało wydobycie kredy. Dawny Chełm był jednocześnie miastem wielokulturowym, na terenie którego żyli obok siebie katolicy, prawosławni oraz Żydzi. Dziś w tym pięknym mieście, rozłożonym nad doliną Uherki, mieszka około 70 tysięcy osób. Bliskość granicy z Ukrainą sprawia, iż w dalszym ciągu można tu poczuć wyjątkową, typową dla wielokulturowych miast atmosferę. O przeszłości miasta w piękny sposób przypominają też jego zabytki, w gronie których nie brak unikalnych perełek dawnej architektury. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Co warto zobaczyć w Chełmie?

Zwiedzanie Chełma może okazać się dla każdego z nas wspaniałą przygodą. Ważnym punktem w programie takiej wycieczki będzie Góra Zamkowa – miejsce, w którym zaczyna się historia tego miasta. Góra ta znana jest z wielu ciekawych zabytków, m. in. z potężnej bazyliki oraz pałacu biskupów unickich. Uwagę przyciąga tu również Brama Uściługska z 1616 roku oraz XVII-wieczny klasztor bazylianów, przy którym w 1639 roku powstało gimnazjum, będące pierwszą szkołą średnią w Chełmie. Kaplica pw. św. Mikołaja i Seminarium Duchowne Unickie, prawosławna cerkiew pw. św. Jana Teologa z połowy XIX wieku – oto kolejne atrakcje, których w tym mieście nie można pominąć. Najwspanialszą wizytówką miasta okazały się jednak podziemia kredowe, które – dzięki wytyczeniu trasy turystycznej – można zwiedzać w towarzystwie miejscowego przewodnika.

Nie zapomnij też zapoznać się z przepiękną Lubelszczyzną na hinfo.pl, gdzie możesz spędzić wspaniałe wakacje.

Chełm to ciekawe miasto, na terenie którego nikt na nudę nie może narzekać. Piękne zabytki, miejsca związane z historią oraz malownicza sceneria – wszystko to sprawia, iż pobyt w Chełmie każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń.