whiteeagle.com.pl

Lotnictwo i maszyny latające

Grenlandia – wizyta na największej wyspie świata

grenlandia

Grenlandia o powierzchni ponad 2,5 mln km², jest największą wyspą na świecie. Jest to jednak terytorium prawie niezamieszkane, ponieważ prawie 80% powierzchni jest stale pokryte lodem. Mówimy więc o miejscu ogromnym, niegościnnym, a jednocześnie bardzo pięknym dzięki swojemu dzikiemu charakterowi.

Podróżowanie na Grenlandię to prawdziwa przygoda

Grenlandia leży na granicy między najbardziej na północ wysuniętą częścią Oceanu Atlantyckiego a lodowatymi wodami Oceanu Arktycznego. Ze względu na swoje położenie geograficzne tak blisko Kanady, powinno być częścią kontynentu amerykańskiego, ale administracyjnie należy do Europy, ponieważ jest autonomicznym terytorium Danii.

To, w połączeniu z osobliwymi warunkami klimatycznymi, oznacza, że podróż na Grenlandię nie jest łatwa, ponieważ można się tam dostać samolotem z duńskich lotnisk. Można to zrobić również z Reykjaviku, stolicy Islandii, do której jest znacznie bliżej niż do Kopenhagi.

A jeśli dojazd nie jest ani łatwy, ani tani, to będąc już na miejscu, trzeba wziąć pod uwagę, że między miastami nie ma dróg. Dobrze przeczytałeś, nie ma tam dróg! Aby przemieścić się z jednego do drugiego, trzeba to zrobić pieszo lub saniami.

Atrakcje turystyczne na Grenlandii

To miejsce jest równie nieznane, co fascynujące, a ci, którzy się tam wybierają, powinni wiedzieć, że wszystko, co mogą zrobić, będzie związane z odkrywaniem innej kultury. Przede wszystkim jednak będzie to związane z podziwianiem brutalnej i pięknej przyrody, którą należy jak najlepiej chronić. Dlatego też prawie wszystkie inicjatywy turystyczne na Grenlandii są inspirowane zrównoważonym rozwojem tego środowiska.

Kajakarstwo

Czy wiesz, że słowo kajak pochodzi od Eskimosów, pierwotnych mieszkańców tych najbardziej wysuniętych na północ części świata? Cóż, jeśli jest jakieś miejsce, w którym warto pływać kajakiem, to jest to Grenlandia, gdzie czeka na Ciebie zupełnie inny sposób zwiedzania fiordów.

W ciszy tych krajobrazów można usłyszeć skrzypienie lodu i zobaczyć, że jeśli ta ogromna zamarznięta masa zamieni się w wodę, poziom mórz podniesie się do dramatycznej wysokości dla wybrzeży na całym świecie.

Albo zawsze możesz tez zdecydować się na polskie klimaty i odwiedzić starą, dobrą Łódź. Wstąp na https://lodzinfo.pl i zobacz, co ma do zaoferowania ta zachwycająca miejscowość i jej okolice.

Wizyta kulturalna

Można odwiedzić lodowce, spędzić noc w stacjach polarnych, zobaczyć zorze polarne niemal przez cały rok lub obserwować wieloryby i foki. Ale warto też poświęcić czas na poznanie pierwotnych mieszkańców tych ziem: Eskimosów.

Najlepszym miejscem do tego celu jest Muzeum Narodowe w Nuuk, stolicy wyspy. Dowiesz się tam, w jaki sposób ludzie ci przez wieki potrafili przystosować się do środowiska naturalnego, które jest jednocześnie wrogie i piękne.