whiteeagle.com.pl

Lotnictwo i maszyny latające

Najbardziej ruchliwe lotniska świata

5. Międzynarodowy port lotniczy Haneda, Tokio

Międzynarodowy port lotniczy Haneda został otwarty w 1931 roku i znajduje się w mieście Ōta-Tokyo, co czyni go jednym z najbardziej ruchliwych głównych lotnisk pasażerskich w Japonii. Podczas okupacji amerykańskiej w 1945 roku w wyniku II wojny światowej lotnisko zostało przemianowane na Haneda Army Air Base. Działając jako baza wojskowa, lotnisko obsłużyło pierwsze loty międzynarodowe w 1947 roku, a całe lotnisko zostało zwrócone przez rząd USA dopiero w 1958 roku. Po kilku remontach, w 1970 roku ukończono nowe pasy startowe i stało się ono jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk na świecie. W 2019 roku, ostatnim przed wybuchem pandemii, to międzynarodowe lotnisko przyjęło łącznie 85,5 mln pasażerów.

4. Międzynarodowy port lotniczy w Dubaju

To lotnisko jest największym tego typu obiektem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Znajduje się ono w Dubaju, mieście słynącym z wysokiego standardu życia i drapaczy chmur. Emirates, jedna z wiodących linii lotniczych na świecie, posiada hub na lotnisku i jest domem dla ponad 200 samolotów Boeing.

Od 2010 roku odbywa się tam ponad 6 tysięcy lotów tygodniowo, a od 2012 roku, wraz z ukończeniem budowy jednego z terminali, lotnisko ma możliwość przyjęcia ponad osiemdziesięciu milionów pasażerów rocznie. T

3. Międzynarodowy port lotniczy w Los Angeles

To kalifornijskie lotnisko jest jednym z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Stanach Zjednoczonych, ale nie jest największym w kraju. Ze swoimi 9 terminalami, jest to idealne lotnisko dla amatorów spotów, którzy kochają lotnictwo.

Ciekawostką dotyczącą tego terminalu jest fakt, że 11 września 2011 roku 3 z 4 samolotów biorących udział w zamachach, które miały miejsce tego dnia, miały wylądować na LAX – kod lotniczy, pod którym lotnisko jest znane.

2. Międzynarodowy port lotniczy Pekin (Beijing Capital International Airport)

Założone w 1958 roku lotnisko jest nie tylko głównym międzynarodowym portem lotniczym Chin, ale także pierwszym tego typu w Republice Ludowej. Pierwotnie był to mały budynek terminalu – stojący do dziś i służący do obsługi VIP-ów i czarterów – obecnie jest to kolosalne lotnisko, mogące pomieścić setki linii lotniczych i samolotów odlatujących do wielu różnych miejsc, po kilku rozbudowach, których kulminacja nastąpiła w 2008 r. w związku z Igrzyskami Olimpijskimi.

1. Międzynarodowy port lotniczy Hartsfield-Jackson

Gigant wśród gigantów. Międzynarodowy port lotniczy w Atlancie jest bez wątpienia najbardziej ruchliwym lotniskiem w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Dzięki pięciu równoległym pasom startowym, dwóm terminalom – międzynarodowemu i krajowemu – oraz 195 bramkom może pomieścić dużą liczbę samolotów i obsłużyć ogromną liczbę operacji lotniczych. Główna trasa międzynarodowa to Paryż, a najbardziej ruchliwa trasa krajowa to Fort Lauderdale na Florydzie. Będąc na tak dużym lotnisku możesz poczuć się przytłoczony i się zgobuić, dlatego odsyłamy Cię do artykułu, gdzie dowiesz się, jak nie zgubić się na lotnisku.