whiteeagle.com.pl

Lotnictwo i maszyny latające

Największe samoloty na świecie

Airbus A380-800

Ten czterosilnikowy samolot, zbudowany przez Airbusa i wprowadzony do użytku przez Singapore Airlines w październiku 2007 r., może pomieścić 853 pasażerów w klasie ekonomicznej. Jest to pierwszy samolot odrzutowy z dwoma pokładami na kadłubie. Jest to największy samolot pasażerski na świecie, o długości 72,72 metrów, wysokości 24 metrów, rozpiętości skrzydeł 79,75 metrów i wadze 277 ton. Jego konstrukcja wykonana jest w 40 % z włókna węglowego i innych nowoczesnych materiałów metalicznych. A380 ma zasięg 15 200 kilometrów, dzięki czemu może pokonywać takie trasy jak Mexico City – Paryż lub jedną z najdłuższych, Madryt – Perth (Australia) bez przystanku, z prędkością przelotową 900 km/h. Przeczytaj również: Największy samolot świata wylądował w naszym regionie. Co tym razem przywiózł na pokładzie?

Boeing 747

Zwykle nazywany „Jumbo” z powodu swoich dużych rozmiarów, jest transkontynentalnym szerokokadłubowym komercyjnym samolotem pasażerskim wyprodukowanym przez Boeinga. Największy samolot pasażerski przez prawie cztery dekady (do pierwszego lotu Airbusa A380), jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli samolotów na świecie. Swój pierwszy komercyjny lot odbył w 1969 roku i był pierwszym samolotem szerokokadłubowym. W typowym układzie trzyklasowym może przewieźć do 416 osób, a w układzie dwuklasowym do 529 pasażerów. Waży 220 ton, ma rozpiętość skrzydeł 68,4 metra i długość 76,3 metra. Jego dwupoziomowa kabina przyniosła mu wiele uznania w branży transportu lotniczego. Najnowsza wersja 747-8 oferuje zasięg międzykontynentalny 8000 mil morskich (15000 kilometrów).

Obecnie preferowane samoloty przez linie lotnicze

Duże samoloty są bardzo popularne wśród pasażerów, ale kiedy pozostaje kilka pustych miejsc, stają się one mniej opłacalne. W obliczu rosnących cen paliwa i pytań o wpływ samolotów na środowisko, niektóre linie lotnicze wybierają mniejsze, ale bardziej wydajne samoloty produkowane przez Boeinga i Airbusa.